Domka Ivanka pri Dunaji

Register
Dráma
Útek zo Sibíra (2010)
the-way-back-utek-zo-sibira IMDB: 7.3 133 min    dobrodružná dráma    od 12 rokov    USA/ SAE/ PL    (The Way Back)

Dráma, založená na skutočnej udalosti z roku 1940, popisuje útek mezinárodnej skupinky väzňov z ruského gulagu. Uprchlíci sa vymania zo zovretia neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou Bajkalského jazera a prekročia Transsibírsku magistrálu. Pred sebou však majú ešte oveľa krutejšie skúšky ľudskej odolnosti a vôle, púšť Gobi, Himaláje a Tibet. Zachránia sa až po 4 000 mílach v Indii. Film Útek zo Sibira je založený na spomienkach Slawomira Rawicza popisujúcich jeho útek zo sibirskeho gulagu. Spolu s tisícimi ďalšími väzňami podstúpil Rawicz krutý trojmesačný transport do pracovného tábora na Sibíri.
 
The King's Speech (2010)
kings-speech-kralova-rec-film IMDB: 8.2 118 min    biografický/ historická dráma    od 12 rokov    UK    (Kráľova reč)

Po smrti otca, anglického kráľa Juraja V. a škandalóznej abdikácii kráľa Eduarda VIII., je Bertie, ktorý celý život trpí poruchou reči, nečakane korunovaný kráľom Jurajom VI. Krajina stojí na prahu 2. svetovej vojny a zúfalo potrebuje silného vodcu. Preto kráľova žena Alžbeta, budúca kráľovná matka, dohovorí svojmu mužovi stretnutie s excentrickým terapeutom reči Lionelom Logue. Po tuhom začiatku sa títo dvaja ponoria do neobvyklého spôsobu liečby a časom medzi nimi vznikne nenarušiteľné puto...
 
Umučenie Krista (2004)
the-passion-of-the-christ-umucenie-krista IMDB: 7.1 127 min    historická dráma    od 15 rokov    USA    (Passion of the Christ)

Umučenie Krista je film o posledných dvanástich hodinách života Ježiša Nazaretského. Film sa začína v záhrade Getsemanskej, kam sa Ježiš odišiel po Poslednej večeri modliť. Ježiš odoláva zvodom Satana a následkom zrady Judáša Iškariotského je zatknutý a odvedený do Jeruzalema, kde ho vodcovia farizejov obvinia z rúhania a vynesú nad ním rozsudok smrti.
Ježiš je predvedený pred Piláta, rímskeho miestodržiteľa v Judsku, ktorý si vypočuje obvinenia vznesené farizejmi. Pilát pochopí, že sa jedná o politický spor a odovzdá rozhodnutie kráľovi Herodesovi.

 
In the Name of the Father (1993)
in-the-name-of-the-father-v-mene-otca IMDB: 8.1 133 min    biografický/ dráma    od 12 rokov    Írsko/ UK    (V mene otca)

Film natočený podľa skutočného príbehu o Írskom chlapíkovi, ktorý je krivo obvinený anglickou vládou zo spáchania bombového atentátu, v službách IRA, na istý bar v Anglicku pri ktorom zahynulo niekoľko ľudí. Prvá polovica filmu zväčša popisuje jeho život v Anglicku, kam ho poslal jeho otec po istých nezhodách z IRA. Druha polovica filmu sa zväčša odohráva v súdnej sieni a vo väzení kde strávil skoro 15 rokov aj s otcom.
 
O Bohoch a ľuďoch (2010)
of-gods-and-men-o-bohoch-a-ludochIMDB: 7.2 122 min    dráma    od 12 rokov    FR    (Of Gods and Men/  Des hommes et des dieux)

Film je inšpirovaný skutočným príbehom komunity cisterciánskych mníchov v alžírskom mestečku Tibhirine, ktorí museli čeliť teroristickej hrozbe a v dramatickej situácii riešiť otázku, či zostať alebo odísť. O bohoch a ľuďoch prináša svedectvo o radikálnej oddanosti mníchov a sile posolstva pokoja a duchovného porozumenia, ktoré sa snažili šíriť medzi kresťanmi a moslimami.
 
Svet podľa Prota (2001)
k-pax-svet-podla-prota IMDB: 7.2 120 min    dráma/ Sci-Fi    od 13 rokov    USA    (K-Pax)

Príbeh Prota – tajomného pacienta psychiatrickej kliniky, ktorý tvrdí, že pochádza zo vzdialenej planéty K-PAX. Ošetrujúci lekár Mark Fuller je presvedčivosťou svojho pacienta značne vyvedený z miery, ale ostatní pacienti veľmi rýchlo uveria jeho vierohodnému popisu života na planéte, vzdialenej 7000 svetelných rokov. Keď koncom leta oznámi, že odchádza domov, spolupacienti sa predháňajú v snahe odísť s ním. Psychiater tak musí čeliť nielen rozporu medzi vedou a vierou, ale začína pochybovať aj o vlastnej schopnosti odlíšiť realitu a ilúziu.
 
Green Mile (1999)
green-mile-1999IMDB: 8.4 189 min    dráma    od 12 rokov    USA    (Zelená míľa)

Na začiatku príbehu sa stretneme so starým mužom Paulom Edgecombom. Žije v domove s opatrovateľskou službou a práve sa dojato pozerá na starý film s Fredom Astairom. Snáď až príliš dojato, pretože jedna zo sestier ho musí skontrolovať, keď počuje všetky tie vzlyky. Paul je tak namäkko, že jej začne rozprávať svoj príbeh, starý 60 rokov a ešte ho nikomu nerozprával. Okolo roku 1935 v Luisiane mladý Paul pracuje ako dozorca vo väzení pre ťažkých zločincov, ktorí sú odtiaľ posielaní na smrť. Paul nie je len „zamestnancom“, ale i bystrým pozorovateľom, ktorý citlivo vníma osudy ťažkých zločincov.
 
Hotel Rwanda (2004)
hotel-rwanda-2004IMDB: 8.2 121 min    historická dráma    od 12 rokov    UK | USA | TAL | Juhoafrická republika

Píše sa rok 1993, v Rwande vypukla kmeňová vojna medzi Bhuty-jmi a Tucii-jmi. Celý svet v čele s OSN fatálne zlyhal a teraz len bezmocne prizerá prostredníctvom médií jednej z najmasovejších a najkrutejších pohromy od konca 2. svetovej vojny. Paul Rusesabagin je menežérom hotelu, ktorý za normálnych okolností slúži diplomatickej smotánke a bohatým cudzincom. Bez váhania otvorí brány luxusného rezortu bezbranným utečencom. Tých sa tam až do konca konfliktu postupne tiesni 1268.
 
Gran Torino (2008)
gran-torino-film-clint-eastwoodIMDB: 8.3 116 min    dráma    od 12 rokov    USA

Clint Eastwood si tentokrát zahral starého, ufrflaného vojnového veterána z Vietnamu Walta Kowalskeho. Film sa začína pohrebom jeho manželky. Zvlášť tu si uvedomí, aká je jeho rodina, ktorá ho nemiluje a jediné, čo ju zaujíma sú peniaze a dedičstvo. Je nepríjemný voči svojmu okoliu, zvlášť voči miestnemu farárovi, ktorého Kowalskeho manželka pred smrťou prinútila prisahať, že vyspovedá jej manžela Walta. Ten to však zásadne odmieta. Siuácia sa zmení, keď sa do susedstva prisťahuje vietnamská rodina.
 
BELLA (2006)
thumb_film-bella
IMDB: 7.2   91 min    dráma    USA

Niekedy musíme stratiť všetko, aby sme si vážili veci, na ktorých skutočne záleží...
Bella je príbehom lásky, ktorá siaha ďaleko hlbšie ako krátky románik. Zobrazuje príbeh muža, ktorý sa vzdal svojho života aby zachránil malé dievčatko. Film je hrejivou drámou oslavujúcou život, lásku, rodinu a priateľstvo. Hlavné postavy stvárnili Eduardo Verastegui (Chasing Papi), prezývaný tiež „Brad Pitt Latinskej Ameriky" a laureátka Emmy Awards Tammy Blanchard (The Good Shepherd). Film Bella, inšpirovaný skutočným príbehom, zobrazuje ako jeden deň v New Yorku navždy zmenil životy troch ľudí.

 


Home Odporúčame Kvalitné filmy Dráma
credofacebookfarnost-ivanka-pri-dunajilumenmladez-sksaleziani-dona-boscazdruzenie-salezianov-spolupracovnikov